Senior Achizitii – proiecte constructii spatii industriale

Experienta, abilitati si competente

  • Studii superioare, de preferat studii tehnice (ex. specializarea Constructii sau Instalatii)
  • Experienta anterioara in achizitii tehnice – pentru constructii spatii industriale/civile
  • Contact cu furnizori din zona de constructii civile si constructii industriale: Panouri sandwich, beton-armat, constructii metalice; Tamplarie (PVC, aluminiu); Inchirieri de utilaje (macarale, stivuitoare, platforme de ridicare, manitou)
  • Desen tehnic: intelegere cote, dimensiuni de gabarit, lanturi dimesionale; amplasament utilaje
  • Specificatii tehnice: intelegere devize si oferte de la constructori
  • Cunoastere legislatie si proceduri organizare licitatii publice – avantaj
  • MS Office nivel bun; cunoastere buna Excel (ex. pivoti, import date vlookup)
  • Experienta anterioara intr-un sistem ERP; SAP – avantaj
  • Limba engleza avansat
  • Expunere anterioara in management de proiect
  • Persoana organizata; abilitati bune de planificare si organizare a activitatii
  • Capacitatea de a lucra cu termene limita si adaptari de plan
  • Atitudine responsabila, determinare pentru finalizarea in bune conditii si la timp a achizitiilor
  • Capacitate de a gestiona situatii dificile si complexe (ex. clarificare specificatii tehnice, termene limita, comunicare intre partile implicate)
  • Integritate si etica profesionala
  • Abilitati bune de colaborare
  • Capacitate de concentrare intr-un mediu dinamic

    Descrierea jobului

    Scopul principal al postului: Realizeaza activitatea de achizitii pentru proiectele de investitie ale companiei SANEX (constructii/extinderi spatii de productie). Este parte din echipa de proiect.

    Responsabilitati:

  • Realizeaza activitatea de achizitie a pieselor /materialelor/prestarilor de servicii in domeniul constructii industriale/constructii metalice/instalatii, pe baza cererilor de achizitie primite de la clientii interni si project manager investitii.
  • Are o buna intelegere a documentatiilor tehnice; analizeaza cererile de achizitie, caietele de sarcini intocmite de proiectanti, solicita oferte cu respectarea legislatiei privind achizitiile publice, aloca furnizorii agreati in conformitate cu specificatiile tehnice, cerintele procedurii de aprovizionare si termenii de livrare solicitati.
  • Daca cererile de achizitie/caietele de sarcini nu sunt complete, solicita urgent completarile necesare spre a putea realiza licitatiile solicitate.
  • Opereaza in sistemul SAP.
  • Plaseaza comenzile pentru toate tipurile de servicii, materiale, piese de schimb, consumabile, auxiliare, etc, necesare, asigurandu-se ca vor fi livrate impreuna cu documentele cerute de legislatie (avize insotire marfa/ factura/Certificate CE/ fisa produs/etc)
  • Monitorizeaza si evalueaza in mod permanent furnizorii din aria de responsabilitate.
  • Verifica facturile primite de la furnizori (pret agreat/facturat; cantitate facturata/receptionata).
  • Intocmeste rapoarte si situatii diverse referitoare la activitatea de aprovizionare si contribuie la implementarea si dezvoltarea strategiilor locale de achizitii in procesul general de achizitii.