SPECIALIST SSM

Candidatul ideal

  • Studii superioare, profil tehnic
  • Experienţă minim 3 ani pe un post similar
  • Cunostinte solide a legislației SSM, SU
  • Experienta în companii cu profil de productie
  • Curs de formare profesionala Inspector protectia muncii 80 ore
  • Curs de formare profesionala Cadru tehnic PSI
  • Absolvire program de invatamant postuniversitar in domeniul SSM, cu o durata de cel putin 180 de ore
  • Utilizare pachet MS-Office (word, excel, ppt)
  • Atitudine proactiva, orientare spre solutii
  • Integritate, atitudine responsabila
  • Abilitatea de a lucra intr-un mediu dinamic

Descrierea jobului

  • In calitate de Responsabil SSM si Conducator Serviciu Intern de Prevenire si Protectie
  • Organizeaza, coordoneaza si monitorizeaza activitatile de prevenire si protectie
  • Identifica pericolele şi evalueaza riscurile pentru locurile de muncă/posturi
  • Elaboreaza şi actualizeaza planul de prevenire şi protecţie
  • Elaboreaza programul de instruire-testare
  • Realizeaza instructajul general de protectia muncii a noilor angajati
  • Intocmeste fisele individuale de protectia muncii
  • Participa la efectuarea controalelor interne la locul de munca
  • Tine evidenta personalului angajat cu privire la avizele necesare SSM si ia masuri pentru mentinerea valabilitatii