Specialist Comunicare Marketing

CERINTE, COMPETENTE, ABILITATI

• Minim 3 ani de experienta relevanta in marketing si cunostinte practice si demonstrabile de comunicare online si offline
• Competente avansate in:​
-WordPress, Google Analytics, Google Search Console, Google Ads , Facebook Ads.
-​Microsoft Office, Microsoft Outlook
-Limba engleza
• Nivel ridicat de implicare si initiativa precum si capacitate de automotivare
• Abilitati demonstrate de gestionarea concomitenta de proiecte cu finalizarea lor in termenele limita
• Abilitate de a lucra eficient in echipa, cu termene limita si cu sarcini multiple
• Abilitati de organizare si de gestionare a timpului
• Abilitati de comunicare interpersonala si de afaceri

DESCRIEREA JOBULUI

SCOPUL PRINCIPAL AL ROLULUI:

Promoveaza produsele si serviciile clientilor existenti si potentiali. Dezvolta si utilizeaza strategic toate materialele de comunicare de marketing online si offline in conformitate cu directia de brand, le distribuie clientilor (B2B si B2C) prin canale online sau offline in scopul cresterii gradului de constientizare a marcii si a vanzarilor produselor companiei.

RESPONSABILITATI:

• Acorda suport in planificarea si executarea strategiei generale de comunicare.
• Colaboreaza cu agentiile de marketing online, analizeaza, intretine si propune noi actiuni de crestere a traficului site-ul companiei precum si a conturilor social media (Facebook, Instagram, YouTube și Pinterest).
• Analizeaza si raporteaza lunar directorului de marketing consumul campaniilor fata de buget si indicatorii planificati, precum si performanta site-ului si a canalelor de social media utilizand platforme precum Google Analytics, Google Search Console, Semrush, Google Ads, Facebook Ads.
• Contribuie la dezvoltarea blogului cesarom.ro in scopul cresterii performantei site-ului din punct de vedere SEO (ranking). Dezvolta continut atat pentru clientul final cat si pentru segmentul de clienti profesionisti (mesteri, arhitecti).
• Propune si implementeaza programe de loializare orientate catre partenerii comerciali, clientii profesionisti si publicul larg. Propune si implementeaza planul lunar de comunicare prin newsletere utilizand platforme precum MailChimp, SurveyMonkey.
• In colaborare cu echipa de vanzari dezvolta, updateaza si gestioneaza bazele de date B2B pentru comunicarea de marketing online.
• Acorda suport activitatii de Trade Marketing in productia materialelor de promovare IN-STORE.
• Acorda suport partenerilor de distributie in activitatea lor online.
• Colaborează activ cu Managerul de Produs, Trade Marketing Specialist și Marketing Designer in proiectele comune de comunicare catre clienti si publicul larg (lansari produse noi, evenimente, conferinte).