INGINER AUTOMATIST

Candidatul ideal:

Dorinta de dezvoltare profesionala, interesul pentru domeniul industrial si disponibilitatea de a lucra in schimburi (inclusiv munca de noapte) sunt aspecte esentiale pe care le dorim de la aceasta pozitie.

Cerinte minime:

  • Cunostinte tehnice generale despre automate programabile (Omron , Siemens, et
  • Practica in domeniul industrial, (mentenanta, montaj si puneri in functiune) – minim un an
  • Cunostinte despre limbaje de programare folosite in programarea  / diagnoza  echipamentelor automatizate;
  • Cunostinte bune in domeniul electricitatii; utilizarea schemelor electrice in diagnoza defectelor;
  • Cunostinte si practica in utilizarea aparatelor de masura electrica si a altor instrument specifice;
  • Cunostinte bune despre convertizoarele de tensiune si actionari cu turatie variabila (Parametrizare, Diagnoza)
  • Cunostinte de limba engleza (nivel mediu)
  • Cunostinte bune de operare MS Office;
  • Disponibilitate pentru a lucra in schimburi ( cu sporuri salariale).

Constituie avantaj:

  • Experienta in proiectare electrica folosind EPLAN SAU AUTOCAD;
  • Cunostiinte legata de softuri de programare PLC – Step 7, TIA Portal , CX Programmer ;
  • Cunostiinte despre sisteme de securiate Pilz, Siemens ;
  • Cunostinte despre protocoale de comunicare in domeniul automatizarilor: ProfiBus, Ethernet, Seriala.

Abilitati personale

  • Disponibilitate pentru a lucra in schimburi;
  • Ordonata si cu gandire analitica;
  • Bune abilitati de comunicare si lucru in echipa;
  • Disciplinata si orientata spre rezultat;
  • Proactiva si dorinica de dezvoltare profesionala.

Responsabilitati:

  • Verificarea sistematica a echipamentelor comandate de automat programabil;
  • Diagnoza si interventia in caz de defect pe echipamentele automatizate;
  • Efectuarea de reglaje pentru ca echipamentele sa fie operationale 100%, dupa fiecare schimbare de format.
  • Propuneri in vederea aprovizionarii pieselor de schimb aferente instalatiilor de productie;
  • Propunerea de solutii pentru imbunatatirea continua a echipamentelor;
  • Mentinerea istoricului de reparatii;
  • Mentinerea detaliata a istoricului de erori aparute pe echipamentele de productie;
  • Efectuarea backup-ului lunar al programului automatului programabil cat si panoului operator ( HMI );
  • Monitorizarea modificariilor programelor / parametriilor plc-urilor in documente specifice.

Ce oferim:

  • Pachet salarial complex ( inclusiv  sporuri salariale pentru munca de noapte si de weekend);
  • Oportunitatea de a-ti construi o cariera, de a invata.